رئیس اتحادیه صنف تولید کنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی در گفتگو با روزنامه ((کسب و کار)) در خصوص کارتهای گارانتی تقلبی در بازار صنایع برودتی اینگونه مطرح کرد:

با پیشرفت معماری و شهرسازی و عملیات بلندمرتبه‌سازی، تاسیسات عریض و طویل کارخانجات به خانه‌های مردم نیز کشیده شد. تاسیسات حرارتی و برودتی یا خودمانی‌تر بگوییم سرماساز و گرمابخش آپارتمان‌های چند ده واحدی، همه نیازمند این هستند که با قدرت و استحکام پاسخگوی نیازهای ساکنان خود باشند. این در حالیست که رکود در صنعت ساخت‌و‌ساز باعث رکود در سایر صنایع وابسته نیز می‌شود. برای کمک به رونق بازار مسکن، ابتدا باید صنایع مرتبط با این بخش را ساماندهی کرد تا با تولید انبوه، قیمت اجناس داخلی مناسب شود و به کاهش قیمت تمام شده مسکن کمک کند.

اقدام به واردات مواد اولیه بسیار بی‌کیفیت
رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی در این‌باره صدر گفتگو با «کسب‌وکار» گفت: در بخش صنایع برودتی هیچ نظارتی بر واردات مواد اولیه وجود ندارد و اغلب واردات به دست کسانی انجام می‌شود که هیچ تخصصی در این حرفه ندارند و برای کسب سود اقدام به واردات مواد اولیه بسیار بی‌کیفیت می‌کنند و متاسفانه نظارت‌های لازم نیز در این خصوص وجود ندارد.
جمالی با بیان اینکه، برای حمایت از تولید داخلی، بهتر است مواد اولیه‌ای که مشابه آن در داخل وجود ندارد از معافیت گمرکی برخوردار باشند، اضافه کرد: قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز باید به‌گونه‌ای اجرا شود که قیمت تمام شده یک کالا، یک‌بار مشمول مالیات شود نه اینکه جداگانه روی مواد اولیه وارداتی، روی حقوق پرسنل و هزینه‌های جاری واحدها گرفته شود و در آخر بر قیمت کل کالای تولید شده هم اعمال شود.
چنین مواردی موجب افزایش قیمت نهایی محصولات می‌شود و با توجه به ارتباط مستقیم با بخش ساخت‌وساز، افزایش قیمت تمام شده در این بخش را درپی دارد. وی تصریح کرد: بخش اعظمی از تولیدات صنف صنایع برودتی رابطه مستقیم با وضعیت بازار مسکن دارد. این قسمت از تولیدات صنایع برودتی، مانند شوفاژ و چیلر، جزئی از موارد و مراحل ساخت مسکن هستند و طبیعی است که هرگونه رونق یا رکود در این حوزه می‌تواند بر صنایع مرتبط تاثیر سریع و مستقیم بگذارد.
رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی گفت: بخش دیگری از تولیدات صنایع برودتی نیز که بیشتر در طبقه لوازم خانگی طبقه‌بندی می‌شوند، گرچه رابطه مستقیمی با رکود یا رونق بازار مسکن ندارند اما در زمان رونق بازار مسکن، رونق بازار این کالاها نیز بیشتر است. البته وقتی رکود به‌دلیل کاهش قدرت خرید مردم باشد، همه بخش‌های اقتصادی، طعم تلخ این رکود را خواهند چشید.

90 درصد شکایات، از تعمیرکاران غیرحرفه‌ای
رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی اظهار داشت: مردم برای تعمیر وسایل به کسانی که از اتحادیه پروانه گرفته اند، مراجعه کنند و به روزنامه‌ها مراجعه نکنند.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی تاکید کرد: یک‌سری از کالاهای خارجی خدمات پس از فروش ندارند که خود تبدیل به مشکلی جدی برای خدماتی‌ها و مردم شده‌اند. قانون می‌گوید در صورتی که تولید‌کننده داخلی یا شرکت وارد کننده، خدمات پس از فروش نداشته باشند، کالا به عنوان قاچاق محسوب می‌شود اما قانون اعمال نمی‌شود.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی همچنین گفت: 90 درصد شکایات و معضل اصلی اتحادیه وجود تعمیرکاران غیرحرفه‌ای و بدون پروانه کسب و کارت‌های گارانتی غیرقانونی است.
علی جمالی اظهار کرد: در سطح شهر متاسفانه کارت‌های گارانتی غیرقانونی از سوی افراد غیرحرفه‌ای صادر می‌شود که در لحظه خرید، مصرف‌کنندگان بنابر همین کارت‌های گارانتی و به سفارش فروشنده ، محصول را خریداری می‌کنند.
وی تصریح کرد: بعد از گذشت مدتی و با خراب‌شدن این محصول خریدار متوجه می‌شود که این کارت‌ها کاملا بی‌ارزش بوده‌اند. رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی ادامه داد: باید کارت‌ها به‌طور قانونی و توسط واردکننده اصلی کالا صادر ‌شود. در حال حاضر به‌راحتی یک فرد می‌تواند یک شرکت را به ثبت رسانده و بدون هیچگونه نظارتی کارت گارانتی برای کالا صادر کند و پول هنگفتی از این کارت‌های گارانتی به دست آورد. جمالی در پاسخ به این سوال که چرا زمان تعمیر یک محصول بسیار افزایش یافته است، گفت: در حال حاضر مواد اولیه و قطعات در کشور وجود ندارد و مراحل واردات و ترخیص کالا بسیار سخت شده است که از این موارد می‌توان به عدم تخصیص ارز و مشکلات ترخیص اشاره کرد. وی گفت: شرکت‌های معتبر و بزرگ نیز در امر گارانتی با مشکلات تامین قطعات یدکی مواجه شده‌اند. جمالی ادامه داد: اتحادیه می‌تواند کار کسانی که مغازه دارند را پیگیری کند؛ اگر مردم با جایی تماس بگیرند که پروانه ندارد اما مکان کسب دارد نیز در صورت بروز مشکل می‌توان کار آنها را پیگیری کرد اما نمی‌توان به کسانی که در واحدهای مسکونی و دفاتر هستند و جا ندارند، اعتماد کرد.

افزایش راندمان ارائه خدمات در اتحادیه
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی در ادامه گفت: با هدف افزایش بهره‌وری و توانمندسازی منابع انسانی و نیروی کار ماهر و متخصص، تفاهمنامه همکاری بین اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران و اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی، تهویه مطبوع و لباسشویی و قطعات یدکی مربوطه منعقد شد.
علی جمالی تصریح کرد: استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا، ابداع و ایجاد روش‌های بهینه در امر تعمیرات، بازخورد کامل و مستقیم نظرات مشتریان در سیاست‌ها و روش‌های اجرایی امور تولیدکنندگان، پرسنل مجرب آموزش دیده و کاملا حرفه‌ای و همینطور داشتن بهترین شبکه خدماتی در سطح کشور از نقاط قوت است. وی نحوه ارائه خدمات پس از فروش را موجب تامین انتظارات مشتری، وفاداری و تکرار خرید دانست و تصریح کرد: تفاهمنامه مذکور در راستای بهبود فرآیند کسب‌وکار و افزایش راندمان ارائه خدمات در اتحادیه صنف تولیدکنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی منعقد شده است. براساس این تفاهمنامه برگزاری دوره‌های آموزشی مورد نیاز اتحادیه از طریق نظرسنجی، همکاری در تهیه و تدوین استانداردهای آموزشی، بررسی و تعیین صلاحیت مربیان، صدور گواهینامه مهارت پی از طی مراحل سنجش مهارت و... از سوی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران ارائه خواهد شد.
به گفته وی، همکاری در زمینه مطالعه، بررسی و شناسایی مهارت‌های مورد نیاز نیروی کار شاغل در اتحادیه، همکاری در زمینه تهیه و تدوین استانداردهای آموزشی و سرفصل‌های تخصصی، اجرای دوره‌های جدید تخصصی مورد توافق، ثبت دوره‌های آموزشی مشترک از طریق پورتال سازمان و... از تعهدات اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی، تهویه مطبوع و لباسشویی و قطعات یدکی مربوطه است. شایان ذکر است آیین انعقاد این تفاهمنامه که در 5 ماده و اعتبار یک ساله منعقد شد، با حضور علی جمالی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی، تهویه مطبوع و لباسشویی و قطعات یدکی مربوطه ابراهیمی، مسئول آموزش اتاق اصناف تهران و حمیدرضا خان‌پور، مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران برگزار شد.

تماس با ما

تهران ، خیابان سعدی شمالی ، خیابان شهید برادران قائدی ، خ نورمحمدی جنوبی ، کوچه جوادی ، پلاک 11
تلفن:
تلفن 77619065